Go to ...

Yanlış Hesaba Gönderdiğim Parayı Geri Alabilir Miyim?


Sponsorlu Bağlantılar / Sponsored Links

Yanlış Hesaba Gönderdiğim Parayı Geri Alabilir Miyim?- Günde binlerce hatta yüz binlerce para transferi gerçekleştiriliyor. Para hayatımızın en önemli unsurlarından. Parasız ağaçların yaprakları bile sallanmıyor. Çocuğumuz, eşimiz, dostumuz, çalışanlarımız, paraya ihtiyaç duyabiliyor. Durum böyle olunca da para transfer işlemleri gerçekleştiriyoruz.

Yanlış Para Gönderimi: Para transferlerinde de çeşitli yollar izleniyor. Bunlar ATM , internet şube, banak şubesi ve cep şubedir. Bu sayede paraya ihtiyaç duyulan kişiye para göndermiş oluruz. Yada borçlarımızı bu yollar öderiz. Para transferinde de 2 önemli sistem olan Havale ve EFT’yi kullanırız. Bu sistemler sayesinde karşı tarafın hesap numarasını veya IBAN numarasını bildiğimiz anda para transferi gerçekleşmiş olur.

Sonrada arşı tarafı ararız para geldi midiye. Şöyle böyle derken paranın yanlış hesaba gönderildiğini fark ederiz. Bir kaç rakamın yerini farklı girmişiz. Bu durumda yanlış gönderdiğimiz parayı geri alabilir miyiz? İzlememiz gereken yollar neler? Tarzındaki sorular baş gösteriyor. Bizlerde bu yazı ile sizleri doğru bir şekilde bilgilendirmeyi amaçlıyoruz.

Sponsorlu Bağlantılar / Sponsored Links

Yanlış Hesaba Gönderdiğim Parayı Nasıl Geri Alabilirim?: Yanlış hesaba para gönderdiğinizi fark eder etmez hemen bankaya koşunuz. Banka görevlisi ile bu durumu paylaşınız. Bundan sonrasını banka yetkilileri ele alır. Hata sizden kaynaklanıyorsa, paranın gönderildiği hesapta aynı bankadaysa, bankada sizinle ilgilenen görevli o kişiyi arar ve durumu izah etmeye çalışır. Bundan dolayı da parayı size geri göndermesini ister. Bu şekilde bir çok yanlış para gönderimi çözüme kavuşturulur.

Eğer para transferiniz başka bir bankadaki hesaba olduysa bu durumda da bankadaki müşteri temsilciniz, giden şubenin yetkili banka görevlisini arar. Durumu izah eder. Yanlış para transferinin gerçekleştiği kişiyle iletişime geçilmesi istenir. Bu şekilde de çözümler elde edilmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar / Sponsored Links

Ayrıca bazı zamanlarda ise banka görevlilerinden kaynaklanan sıkıntılar olmuş olabilir. Banka görevlisi yanlışlıkla bir rakam farklı girer ve para başka bir yere gider. Bu durumda da siz başvurduğunuzda banka bu paraya hemen bloke koyar ve dondurur. Anlayacağınız kendilerinden kaynaklanan durumlarda para transferinin gerçekleştirilmesine izin vermezler.

Parayı alan kişi ödeme yapmazsa?: Evet yanlışlıkla para gönderdiğiniz kişi dilerse parayı iade etmeye bilir. Çünkü parayı gönderdiniz ve artık onun hesabında.Tasarrufta inisiyatifte ona bağlı. Bu açıdan parayı alıncaya kadar ecel terleri dökebilirsiniz. Bir arkadaşımdan hatırlıyorum. 150 TL kardeşi okuyor diye para göndermiş ama yanlış hesaba. Gönderdiği kişide sütü bozuk çıkınca 1 hafta oyaladı durdu ve ancak parayı geri iade etti.

Mahkemeye başvuruda bulunabilir miyim? Elbetteki böyle bir hakkını var. Ama tutup da kü.ük bir meblağ için kimse bunu yapmaz. Zira ben kendi bir durumumdan dolayı avukata başvurduğumda dava için 1.850 TL istedi. Artı gelen paradan da %20 pay istedi. Tabi benim avukata gitme durumum bambaşkaydı ama sadece avukat ücretlerinden bahsetmek istedim. Yüksek Tutardaki paralarda muhakkak mahkeme yolunu seçmelisiniz.

 

Sponsorlu Bağlantılar / Sponsored Links

One Response “Yanlış Hesaba Gönderdiğim Parayı Geri Alabilir Miyim?”

  1. Murat
    Kasım 24, 2019 at 12:13 am

    Mrb bana amerikadan bir sirketten buyuk meblah dolar geldi bu parayi cekip burda bulunan afrikaliya verdim cunku ona gelicehini soylemisti sonra bu sirket dolandiricilik bildirimi verip parayi geri talep etti parayi alan kisiye ulasamadim ne yapmam yada durum ne olur sirket bankadan parayi talep ediyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir