Go to ...

Vakıfbank TBB Risk Merkezi Risk ve Çek Raporları ( Kara Liste Sorgulama )


Sponsorlu Bağlantılar / Sponsored Links

Vakıfbank TBB Risk Merkezi Risk ve Çek Raporları ( Kara Liste Sorgulama )- Kara listeye takılanlar, kara listede miyim diye merak edenler, risk raporunu periyodik olarak almak isteyenler, hepiniz hoş geldiniz. Bu yazımız ile çok çok özel bir konudan söz edeceğiz. Malumunuz bankalara ve diğer finans kuruluşlarına olan borçlar 3 ay yani 90 gün ödenemeyince takibe düşüp kara listeye giriyoruz. Bu listeden çıkış ise pekte kolay olmuyor. Yıllarca beklemek yada sicil affını beklemek gerekiyor. Yalnız bu sistemde bazı değişiklikler olduğunun altını çizelim.

Kara Liste Sorgulamasının Adresi Değişti: Zira eskiden kara liste Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından tutuluyordu. Başvuru yapanlarda buraya dilekçe ile ulaşıyordu. Bilgilerine de bu şekilde ulaşıyordu. Ama artık bu durum değişti. Yani kara liste olayını artık T.C. Merkez Bankası tutmuyor. Bu durumu Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezine devretti. Dolayısıyla da eski yazılarda belirtilen merkez bankasından kara liste sorgulaması yazılarına aldanmayın.

Kara Listenin Adı Değişti, Yeni adı Risk Raporu: Bunun dışında Kara Liste adını da Risk ve Çek Raporu aldı. Risk raporunda bankacılık adına tüm bilgileriniz yer alıyor. Tabi sadece bankacılık değil. Finans kurumları ile olan ilişkilerinizde yer alıyor. Olayı şu şekilde düşünebilirsiniz. Tüm finans kuruluşları onlar ile yaptığınız ilişkileri anında Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Risk Merkezine gönderir. İyi veya kötü. Dolayısıyla da risk raporunuz keyfinizi kaçırabileceği gibi, keyfinizi yerine de getirebilir. Risk raporunuzu TBB Risk Merkezinden alabiliyorsunuz. Yada TBB’nin izin verdiği bankalardan biri olan Vakıfbank aracılığı ile de risk raporunuzu alabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar / Sponsored Links

Vakıfbank ile Risk ve Çek Raporu Nasıl Alınmaktadır?: Değerli dostlarımız, risk raporu için TBB Risk Merkezine gitmenize gerek yok. Vakıfbank’ı aracı kullanarak alabilirsiniz. peki nasıl olacak bu durum? Hemen açıklayalım. Öncelikle TBB Risk Merkezinin web sitesine giriş yapmanız gerekiyor. Dilerseniz bu riskmerkezi.org/tr linki kullanabilirsiniz.

Siteye giriş yaptığınızda orta ve üst bölümde Risk Merkezi Raporu yer alacak. Bu raporun altında ise Rapor Başvurusu bölümünü tıklayacaksınız. Karşınıza Bir form gelecek. Bu formu doldurup, imzalayıp, çıktısını alıyorsunuz. Bu çıktı ile birlikte Vakıfbank Şubesine uğruyorsunuz. İstenilen ufakda olsa parayı yatırıyorsunuz. Ardından da risk raporunuza kavuşuyorsunuz.

Sponsorlu Bağlantılar / Sponsored Links

Risk ve Çek Raporunda Hangi Bilgiler Yer Alıyor?: Risk raporunda 2006 yılından tutunda günümüze kadar ki kredi ve kredi kartı bilgileriniz sizlere sunulur. Ayrıca takibe takılmış ve intikal ettirilmiş kredi ve kredi kartı borçlarınız da sizlere sunulur. 5 yıl geriye dönük olarak protestolu senetlerinize ait bilgilere de ulaşırsınız. (2.000 TL ve üstü olan senetler için) Hemen çek bilgilerinizden de söz edelim. Çünkü 5 yıl geriye dönük olarak zamanında ödediğiniz yada ödeyemediğiniz tüm çek bilgileriniz de bu raporda yer alacaktır. Doğal olarak yapılan ortaklıklarda tarafların mutlaka karşılıklı olarak görmek istedikleri bir rapordur. Sizlerde risklilik durumunuzu çok daha rahat görebilirsiniz.

 

Sponsorlu Bağlantılar / Sponsored Links

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir