Go to ...

Sanal POS Nedir, Ne İşe Yarar


Sponsorlu Bağlantılar / Sponsored Links

İlk olarak POS ne demek onunla başlayalım. POS yani Point of Sale kelimelerin baş harflerinin kısaltmasıyla anılmaktadır. Point of sale de ödeme noktası anlamında gelmektedir. Alışveriş yaparken günlük hayatta sıkça karşımıza çıkan bir kavramdır POS. İşte bu POS cihazlarının internetten alınan hizmetlerde ödeme aracı olarak kullanılmasına yarayan da sanal pos cihazıdır. Yani VPOS da denilebilir. Açılımı da virtual point of sale olarak karşımıza çıkar. Sanal POS cihazının mantığı da aslında mağazada kullanılan POS cihazlarından farklı değildir. İkisinin de amacı ödeme işlemlerinin yapılmasıdır. İnternetten yapılan alışverişlerde ve hizmetlerde kullanılarak bedelin satıcılara aktarılmasına yarayan sistemdir Sanal POS.

Sanal POS nerede kullanılır ve nasıl alınır?
Sanal POS internetten yapılan alışverişlerde kullanılmaktadır. Hizmet sağlayan ya da ürün satan her web sitesinde Sanal POS kullanılabilir. Sanal POS kullanılmasının amacı internet ortamında yapılacak olan alışverişin daha güvenli ve kolay olarak gerçekleştirilmesidir. Ayrıca daha az zahmet gerektiren bir yöntemdir. Sanal POS internet üzerinden satış yapan, ister ürün olsun ister bir hizmet, herkesin kullanması gereken bir yöntemdir. Bunun nedeni de güvenli ve daha zahmetsiz olmasıdır. Tabi en önemlisi de güvenli bir yöntem olmasıdır. Sanal POS hizmetini hemen hemen bütün bankalardan edinebilirsiniz. Çoğu bankanın kendilerine ait Sanal POS sistemleri mevcuttur. Ancak Sanal POS hizmetinden yararlanabilmek için kurulmuş bir şirketiniz olması gerekmektedir. Eğer kurulmuş bir şirketiniz yoksa Sanal POS kullanmanız mümkün değildir. Onun yerinde Pay Pal gibi sistemler tercih edilebilir.

Sanal POS kullanmak riskli mi?
Sanal POS hizmetinden yararlanarak internet ortamındaki alışverişleriniz güvence altına almak mümkündür. Bu hizmeti kullanmak isteyen web sitelerinin belirli şartlara uyması bankalar tarafından denetilir. Bu nedenle de riskli bir yöntem değildir Sanal POS kullanmak. Güvenlik açısından bir risk taşımasa da Sanal POS, internet üzerinden yapılan alışverişlerde her zaman dikkatli olunması gerekir. Bilgisayarda kullanılan güvenlik ve anti virüs programları güncel tutulmalıdır. Ayrıca güvenli olmayan internet sitelerinden de alışveriş yapılmamalıdır.

Sponsorlu Bağlantılar / Sponsored Links

Sanal Pos hizmetinden yararlanmak için verilecek olan ücret bankalara göre değişiklik göstermektedir. Bu hizmetin ücretinin bankalardan öğrenmek mümkündür. Ancak yıllık aidat bedelleriyse 600 TL ve 2000 dolar olarak değişkenlik gösterebilmektedir. Sanal POS hizmetinden yararlanırken bir de POS cihazlarında olduğu gibi komisyon alındığını göz önünde bulundurmak gerekir. Bu komisyonların oranları da bankalara göre değişiklik göstermektedir. Ancak bilinen oranlar %2,8 ve %11 arasında değişmekte olan komisyonlardır. Ancak bunlar müşterisi olduğunuz bankaya göre değişebilecektir. Ayrıca bankanın eski müşterisi olmanız gibi durumlar da bu komisyon oranlarını etkileyecektir.

Sanal POS hizmetinden yararlanmanın bir diğer yöntemi de Sanal POS alamayan firmaların bir diğer firmadan Sanal PS kiralamasıdır. Henüz bu hizmetten yararlanamayan e-ticaret siteleri ya da yeni firmalar bu yönteme başvurarak Sanal POS hizmetlerinden yararlanabilmektedir. Ancak bu kiralama yöntemi yasal bir yöntem değildir. Kiralanan bu Sanal POS üzerinden fatura kesilmesi gerekmektedir ancak bu da sorunları doğurmaktadır. Fatura kesilmemesi de başka bir soruna neden olmaktadır. Birçok açıdan sorunlu ve yasal olmayan bir yöntemdir Sanal POS kiralama yöntemi.

Sponsorlu Bağlantılar / Sponsored Links
Sponsorlu Bağlantılar / Sponsored Links

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir