Go to ...

Kredi Sicili Nasıl Temizlenir?


İnsanlar yaşantılarına devam ederken kimi zaman, finansal anlamda üstesinden gelemedikleri zorluklarla karşılaşabilmektedirler. Ya bir fırsatı değerlendirmek ve daha büyük kazanç sağlamak, ya bir ihtiyacı gidermek ya da bir yatırımda bulunmak gibi çeşitli nedenlerle insanlar belirli miktarlarda para ihtiyacı duyabilmektedirler. Kendi birikimleri ya da maaşlarının yeterli olduğu zamanlarda bunları kullanan kişiler ihtiyaçlarını giderebilirken diğer kişiler de artık oldukça sıradan bir hale gelen bankalardan kredi kullanımı yoluna gitmektedirler. Bankalar da zaten müşterilerine kredi kartı, kredi gibi ürünler sağlayarak büyük kazançlar sağlayan kurumlar olduğu için belirli kriterleri sağlayan tüm müşterilere kredi sağlamaktadır.

Kredi oluşturulması için yukarıda belirtilen kriterlerden en önemlisi, kişilerin kredi sicillerinin kabul edilebilir seviyede olmasıdır. Kredi sicili, bireylerin bankacılık işlemlerinde ne kadar tutarlı ve hassas oldukları, aldıkları hizmeti zamanında ve olması gerektiği miktarlarda ödeyip ödemediklerine göre şekillenmektedir. Borcunu düzgün ve düzenli bir şekilde ödeyen kişilerin kredi sicilleri iyi durumda olacaktır. Bankalar, kredi sicili iyi durumda olan kişilerin kredi başvurularını onaylarken sıklıkla da bu müşterilerini arayarak kredi ihtiyaçları olup olmadığını sormaktadırlar. Kredi sicili kötü durumda olan kişilerin bankalardan kredi ya da kredi kartı gibi hizmetler alabilmelerinin yolu da kredi sicillerini düzeltmeye başlamakta yatmaktadır.

Kredi Sicilini Temizlemek İçin

Bankalara hizmet başvurusunda bulunan kişilerin banka tarafından değerlendirilmesi aşamasında kredi sicili, oldukça güvenilir ve itibar edilir bir gösterge olarak kullanılmaktadır. Kredi sicili kötü olan kişiler yeniden bankalardan kredi ve yeni kredi kartı gibi hizmetleri alabilmeye başlamak adına kredi sicillerini düzeltmeye başlamalıdırlar.

Sponsorlu Bağlantılar / Sponsored Links

Öncelikli olarak, bireylerin uzun zamandır ödemekte zorlandıkları ya da sürekli olarak asgari ödeme tutarını ödedikleri ve faiz borcuyla da sürekli olarak artmaya devam eden borçlarını kapatmaları gerekmektedir. Bu, kanayan yaranın iyileştirilmesi için öncelikle kanın durdurulması gibi bir işlev görecektir. Aşırı borçluluk altında ezilen kişiler borçlarını yapılandırma işlemine giderek daha kolay ve kendilerinin de karşılayabilir oldukları yeni borçları ödeyerek borç yüklerini hafifletmeye başlayabilirler.

Kredi sicili ödeyemediği borçlardan dolayı bozulan kişiler, borçlarını yapılandırmaya alarak ya da ödeyebilecek durumda oldukları borçlarını tek bir seferde ödeyerek olumlu adımların ilkini artmış olurlar. Bu adımın devamında, 5 yıl boyunca bankacılık ürünlerinden mevduat hesapları ve sahip olunan kredi kartları gibi ürünlerin aktif olarak kullanımına başlanmalıdır. Kredi sicili bozuk olan kişiler, bankalara yeni kredi kartı başvurusunda bulunduğu zaman da pek olumlu bir yanıt alamayacaklardır fakat kendi ellerinde hazır olarak bulunan kredi kartlarını düzenli şekilde kullanarak ve ödemelerini yaparak kredi sicillerini düzeltmeye başlayabilirler.

Sponsorlu Bağlantılar / Sponsored Links

Peki neden 5 yıl? Kredi sicili güncellemeleri 5 yıllık aralarla gerçekleşmektedir. Kişilerin kredi sicilini düzeltici faaliyetlere; bankacılık uygulamalarını düzenli olarak kullanmaya ve geri ödemeye başlamak, ödemediği borçları ödemeye başlayan kişiler, 5 yıllık süre sonrasında yeniden değerlendirmeye alınacaktır ve tüm bu süre boyunca yerine getirdikleri olumlu hareketler sayesinde kredi sicilinde düzelme gerçekleşecektir. Bu süreden sonra da borçlarını ödemede daha titiz davranırlar ve ödeyemeyecek oldukları vadelerin altına girmezlerse sorun yaşamayacaklardır.

Sponsorlu Bağlantılar / Sponsored Links

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir