Go to ...

Kredi Sicili Kaç Yılda Temizlenir? Ne Kadar Zamanda Düzeltilir?


Sponsorlu Bağlantılar / Sponsored Links

Kredi kullanırken bankaların müşterilerini kredi verip vermemek adına değerlendirmeye aldıkları en önemli değişkenlerden biri de kişilerin kredi sicilleridir. Kredi sicili iyi durumda olan kişiler gelir durumlarının da elvermesi halinde bankaya başvuruda bulundukları finansman araçlarını sorunsuz bir şekilde kullanabilmektedirler. Fakat kredi sicili, daha önceki finansal hareketlerden; kişilerin kredi kartı borçlarını, fatura borçlarını düzenli şekilde ödememeleri gibi nedenlerden dolayı bozulduysa, bankalara kredi ve kredi kartı başvurusunda bulunan kişiler olumlu yanıt alamayabileceklerdir. Bu gibi durumların üstesinden gelmek için kişiler, bankalar ile olan ilişkilerini düzeltmeli, kredi kartı ve kredi ödemelerini düzenli şekilde yerine getirmeli ve fatura ödemelerini aksatmamalıdırlar.

Doğal olarak kötü bir kredi notuna sahip olmamak için kredi kartı ve kredi ödemelerinin vadesi gelen taksitlerinin düzenli bir şekilde yerine getirilmesi en iyi seçenek olacaktır. Fakat mevcut finansal koşullar gereği aksatılan ve bir dönem yerine getirilemeyen geri ödemelerden dolayı düşen kredi sicilini düzeltmek de yine kişilerin elinde olan bir durumdur.

Kredi Sicilini Düzeltmek Adına

Finansal tüketicilerin moralini bozabilecek bir durum olan kredi sicilinin bozulması, düzeltilmesi yine kişilerin kendi elinde olan bir durumdur aslında. Kredi sicili düzensiz ödemeler, geç ödemeler, yüksek kredi kartı borçları ve kredi limitini doldurma gibi nedenlerden dolayı bozulmaktadır. Öncelikle bu unsurlar ortadan kaldırılmaya başlanmalıdır. Ödenemeyen kredi kartı borçları ve kredi borçları yavaş yavaş ödenmeye başlamalı, ödeme zorluğu yaşayan kişiler mevcut yapılandırma fırsatlarından faydalanarak borçlarını kapatmaya çalışmalıdırlar. Yapılandırma işleminde dikkat edilmesi gereken unsur, buradaki vadesi gelen borcun kesinlikle geri ödenmesi gerektiğidir.

Sponsorlu Bağlantılar / Sponsored Links

Borçlar ödenmeye başladığı zaman kişilerin mevcut kredi kartları hala kullanımda ise kartlarını düzenli şekilde kullanmaya ve düzenli şekilde geri ödemeye başlamalıdırlar. Kredi kartları yapılandırma işlemlerinden ya da bankanın kendisi tarafından kapatılan kişiler de düşük limitli bir kredi kartı alarak bu kartı düzenli bir şekilde kullanmaya ve düzenli bir şekilde geri ödemeye başlamalıdırlar.

Kişilerin kredi kartlarını düzenli şekilde kullanmaları gibi banka hesaplarında da belirli düzeyde bir nakit akışı sağlanması gerekmektedir. Binlerce TL’ lik bir banka hesabı hemen oluşturulamayabilir fakat bankanın gözüne girecek şekilde bir mevduat hesabı oluşturmak, bu hesaplara otomatik ödeme talimatı vermek gibi işlemler de kişilerin kredi sicillerinin düzeltilmesinde olumlu rol oynayacaktır.

Sponsorlu Bağlantılar / Sponsored Links

Kredi Sicilinin Düzeltilmesi İçin Geçen Süre

Kredi sicili bozuk olan kişilerin hangi işlemleri yapmaları gerektiği yukarıda aktarılmıştı. Peki, bu işlemler ne kadar süre boyunca devam ettirilirse kişilerin kredi sicilleri düzelmiş olacaktır? Kredi sicili güncellemeleri 5 yılda bir gerçekleşmektedir. Kişilerin olumlu şekilde nitelendirilebilecek olan bankacılık işlemlerine düzenli bir şekilde 5 yıl boyunca devam etmeleri sonucunda kredi sicilleri olumlu şekilde değişim gösterecektir. Fakat bu süre boyunca kredi kartı borçlarının, kredi borçlarının ya da yapılandırılmış olan borçların düzenli şekilde takip edilmesi ve ödenmesi gerekmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar / Sponsored Links

One Response “Kredi Sicili Kaç Yılda Temizlenir? Ne Kadar Zamanda Düzeltilir?”

  1. serkan doğan
    Ekim 30, 2019 at 7:54 pm

    5 yildan fazla oldu butun bankalara borcum vardi hepsinden icralik oldum ve borclarimiteker teker odedim 8 yil oldu ensondosyami gelecek varliga kapattim gecen hafta sicilim nezaman temizlenirtesekkurler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir