Go to ...

Kredi Masraf İadesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler


Sponsorlu Bağlantılar / Sponsored Links

Kredi çekimi esnasında müşterilerden çekilen dosya masraflarında iade talep etme gibi bir şansa sahipsiniz. Ancak bunun için gerekli olan prosedürü eksiksiz yerine getirmeniz gerekiyor. Bazı noktalara da özellikle dikkat etmenizde fayda var. Kredi masraf iadenizin iade edilmesi için kredi çekmiş olduğunuz kurumdan bu masrafı belgelemeniz gerekiyor. Yani elinizde sizden çekilmiş olan masrafın somut bir delili olmak zorunda. Bu belge gerek bir ödeme planı şeklinde gerekse bir dekont şeklinde olabilir. Bu konuda fark eden bir şey olmayacaktır. Ancak kredi veren bankalardan bazıları bu belgeyi ücret karşılığında verebilmektedir. Yinede iade alacağınız ücret ile kıyaslanacak olursa bu ücreti de vermeniz mantıklı gözüküyor. Bu belgeyi alabilmek için ya şubeden bizzat bir talepte bulunmanız gerekiyor ya da müşteri hizmetlerini arayarak bu şekilde talebinizi iletmeniz gerekiyor. Sizin için hangisi kolay ise o yolu kullanabilirsiniz.

Bahsetmiş olduğumuz sizden alınan masrafları kanıtlayan belgeyi talep ederken bazı bankaların sizden yine bir ücret talep edebileceklerinden bahsettik. Bu ücret daha küçük bir miktar olsa da kredi masrafınızın iadesini talep ederken bu ücretin de iadesini talep edebilirsiniz. Zira bankaların bu gibi belgeler verirken müşteriden belge karşılığında ücret talep etme gibi bir hakkı da bulunmamaktadır.

Kredi Masraf İadesi İçin Nereye Başvurulur?
Kredi masraflarınızın iadesinde bankadan almış olduğunuz belgenin üzerinde bir tutar belirtilmektedir. Bu bankanın sizden dosya masrafı adı altında haksız yere almış olduğu bir miktardır. Bu belgeler ile birlikte bir de dosya masrafının iadesi için bir dilekçe yazmanız gerekiyor. Eğer masraf kaydı 3 bin lira altında bir değer ise Tüketici Hakem Heyeti, eğer bu rakamın üzerinde bir değer ise de Tüketici Mahkemesine başvuracaksınız. Yani büyük ve küçük masraflar aynı yere başvuru yapmıyor. Dosya masrafınızın iadesi için talepte bulunmak istiyor ancak ne şekilde dilekçe yazacağınızı bilmiyorsanız bu konudaki örneklere Tüketici Hakem Heyetinden ulaşabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar / Sponsored Links

Hakem heyetlerine başvuruda herhangi bir ücret talep edilmeyecektir. Ancak bu sadece 3 bin lira altında olan iadeler ve Tüketici Hakem Heyetleri için geçerlidir. 3 bin liranın üzerindeki borçların temini için Tüketici Mahkemelerine başvurulduğunu söylemiştik. Bu mahkemelerde giderler mahkemeye verilir. Dava sonucunda eğer kazanılırsa karşı taraftan istenecektir.

Gerekli olan bu belgeleri hazırladıktan sonra para miktarına göre ilgili yere başvuruda bulunacaksınız. Daha sonra sizin yapmanız gereken kısım bitmiş olacak. Bundan sonra prosedürler işlemeye başlar. Hakem heyeti yahut mahkemeler bu konuda çeşitli incelemeler yaparak bir karara varacaktır. Bu aşamada bekleme süresi de değişkenlik gösterebilir. Özellikle bu konuda iade talepleri oldukça yoğun olduğu için süre uzayabilir. Ancak maksimum üç ay süre içerisinde bir karara varılıp size de bilgilendirme yapılacaktır. Başvurunuz sonuca ulaştıktan sonra kararı da ilgili kurumdan alarak bankaya gitmeniz gerekiyor. Burada da elinizde karar ile birlikte bankadan ücretinizin iadesini talep edeceksiniz. Daha sonra banka size iadeyi yapacaktır.

Sponsorlu Bağlantılar / Sponsored Links

Peki Ödeme Yatmazsa?
Bankalara bu karar ile birlikte başvuru yapıldığında genelde banka bu açıdan sorumlu olduğu için ödemeyi yapmaktadır. Ancak istisnai durumlar da oluşabilir. Bu aşamada yapılması gereken şey ise icra olacaktır. Banka kararı ile beraber mevcut talebin icraya sunulması gerekmektedir. İcra takipleri çeşitli şekillerde gerçekleştirilir. Özellikle bu seçenekler arasından ilamlı icra adı altında bir icra takibi başlatılmalıdır. İcra takibi sonlandığı zaman ise banka tarafına bir ödeme emri gelecektir. Bu ödeme bildirimi geldikten sonra artık durum kesin olarak neticelenmiş olacaktır. Bu emir geldikten sonra en fazla 7 gün içerisinde banka masrafları ödemek ile yükümlüdür. Eğer ödemeyi reddederse haciz işlemi başlatılacaktır. Bunun öncesinde de bir bildiri gönderilir. Zaten bankalar bu gibi durumlarda haciz aşamasına geçmeyi göze almayarak ödemeyi 7 gün içerisinde yapacaktır. Böylece sıkıntı olmadan sizin hesabınıza mevcut dosya masrafınızın iadesi de gerçekleştirilmiş olur.

Sponsorlu Bağlantılar / Sponsored Links

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir