Go to ...

Kredi Kartı Ödemesi Geciktiğinde Süreç Nasıl İşler


Sponsorlu Bağlantılar / Sponsored Links

Günümüzde pek çok insan kredi kartlarından faydalanmaktadır. Gerek nakit ihtiyacında olsun gerekse alışveriş yaparken günlük yaşantımızdaki harcamalarımızda kredi kartını kullanmaktayız. Tabi bu da kredi kartı borçlarına neden olabilmektedir. Şöyle ki insanlar gelirlerinden fazla harcamaları kredi kartlarıyla yaparak kontrolsüz duruma gelmektedirler. Bu da finansal problemlerle birlikte hukuksal sorunlar da doğurabilmektedir. Kullandığınız kredi kartının son ödeme tarihi genellikle size e-posta, kısa mesaj ya da posta yoluyla bildirilmektedir.

Kredi kartı hesap özeti olarak bilinen bu bildiri de kredi kartı borcununuz miktarı ve son ödeme tarihi de harcama detaylarınızla birlikte tarafınıza bildirilmektedir. Eğer siz kredi kartı borcunuzun en az asgari miktarını ödeme olarak yatırmamışsanız o zaman kredi kartınızda gecikme faizi olarak yansıyacaktır. Kredi kartı borcunuzun tamamının ödeyemiyorsanız eğer asgari tutarını ödeyebilirsiniz. Asgari tutar da borcunuzun %20’lik kısmına denk gelmektedir.  Kredi kartı borcunuzun tamamı değil de asgarisini ödediyseniz de yine de gecikme faizi yansıtılmaktadır. Bu bütün bankalarda geçerlidir. Gecikme faizinin yansıtılması yalnızca asgari tutara değil borcun tamamına olacaktır.

Kredi kartı borcu ödenmediğinde hangi aşamalar gerçekleşir
Kredi kartı borcunun gecikmesi durumunda süreç olarak ilk önce bankalar kredi kartı müşterisini posta yoluyla, e-posta ya da kısa mesaj yoluyla uyarmaktadır. Bu uyarıda bankalar müşterilerine en kısa sürede ödeme yapılmasını yapılamıyorsa da asgari ödeme tutarının ödenmesi gerektiğini bildirirler. Böylece ilk uyarı aşamasında bankalar bu müşterileri otuz günden daha az gecikmeli ödeme olarak bir kategoriye ayırır.

Sponsorlu Bağlantılar / Sponsored Links

Bundan sonra da gecikme olan borca, bankalar günlük olarak gecikme faizi oranlarını yansıtırlar. Borcun gecikmesi durumunda ayrıca kredi kartının nakit avans özelliği kullanıma engellenir. Daha sonra kredi kartı borcunun olduğu banka Kredi Kayıt Bürosu’na kişinin kredi kartı borcunun bildirisini yapar. Kredi Kayıt Bürosu bu bilgiyi kayıt eder ve diğer bankalarla paylaşılır. Bu da kişinin daha sonra kredi kartı alma ya da kredi çekme gibi durumlarını etkileyebilir.

Asgari tutar da ödenmezse ne olur?
Eğer kredi kartı borcunuz geciktiyse ve asgari ödemeyi de yapmadıysanız süreç olarak yine benzer başlayan bir süreç işlemektedir. İlk olarak banka sonraki hesap özeti zamanı geldiğinde kişiyi yine otuz gün gecikmeli ödemeler kategorisine koyar. Daha sonra müşterisine bir uyarı daha yollar. Bu uyarıdan sonra da kredi kartının işlevleri engellenmeye başlar. Satış işlemi banka tarafından kapatılabilir. Kapatılan satış işlemi de Kredi ve Kayıt Bürosu’na haber verilir.

Sponsorlu Bağlantılar / Sponsored Links

Bu süreçte de ödeme yapılmıyorsa bankalar müşterisini artık altmış gün gecikmeli ödemeler kategorisine koyar. Eğer bu süreç devam ediyor ve sonraki hesap özeti dönemi geldiğinde de ödeme yapılmıyorsa banka müşteriyi doksan gün gecikmeli ödemeler kategorisine koyar. Bunlardan sonuç alamazsa, bankalar tekrar bir uyarı göndererek müşteriden ödeme yapmasını talep eder.

Eğer sonuç çıkmazsa bankalar artık son olarak hukuki yollara başvurarak alacaklarını temin etme yoluna giderler. Bankalar, müşterilerinin ödeme yapmaması halinde doksan günlük süreç sonunda hukuki yollara başvurur. Bu süreçte ilk olarak yasal uyarı belgesi gönderilerek borcun faiziyle birlikte ödenmesi gerektiğini bildirirler. Bu ödemenin on beş gün içinde yapılması gerekmektedir. Eğer bundan da sonuç alınamazsa bankalar borçları avukatlara devrederek bu borçları icra yoluyla avukatlar temin edebilir. Bunun dışında da borçlu kişiler bankalardan ödeme planı yaparak ödeme gerçekleştirmeyi isteyebilirler.

Sponsorlu Bağlantılar / Sponsored Links

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir