Go to ...

Kredi Kartı Güvenliği Nasıl Sağlanır? Hangi Önlemleri Almalıyım?


Kredi Kartı Güvenliği Nasıl Sağlanır? Hangi Önlemleri Almalıyım?- Kredi kartları hayallerimi süsleyen özel üretilmiş ve belirli bir limiti olan harcama araçlarıdır. Ülkemiz kredi kartı kullanımında Avrupa da 2. sırada yer almaktadır. En fazla da taksit özelliği sayesinde tercih edilme sebepleridir. Bankalararası Kart Merkezi (BKM) verilerine göre kredi kartı sayısı neredeyse 58 milyona yaklaşmış durumda. Çok fazla kart kullanıyoruz. Ama bununla birlikte de yeterli önlemi almıyoruz.

Önlem alınmadığından dolayı da sürekli kredi kartı dolandırıcılık haberleri ile karşılaşıyoruz. iyi de kart güvenliğini sağlayabilmek adına ne yapılmalı ve neler yapmalıyız? tarzında sorularınızın olduğunu biliyoruz. Bizlerde bu yazıyı sizlere yol göstermesi adına ve bu konuda bilgiler vermesi adına sizler ile paylaşmaya karar verdik. Kart güvenliği adına oldukça fazla önemli bilgiler paylaşacağız. Hazırsanız konumuza geçiş yapalım.

Kart Bilgilerini Nasıl Koruyabilirim?: Arkadaşlar her ne sebeple olursa olsun, kredi kartınız ile ödeme yaptığınızda kasiyerin yada mağaza sorumlusunun kredi kartı bilgilerinizi not etmediğine dikkat ediniz. Ayrıca ödeme yapıldıktan sonra bazı kimseler kartını geri almayı unutabiliyor. Bu da ileride sıkıntı oluşturabiliyor. Bunun dışında kredi kartı numaranızı veya resmini hiçbir sanal platformda paylaşmamalısınız. Özellikle de bankanızın resmini kullanarak gelen e-maillerde eğer kart bilgileriniz isteniyorsa ve şifrenizi istiyorlarsa kesinlikle ama kesinlikle bunlara inanmayın. Hiç bir banka müşterisinin kart bilgilerini istemez.

Sponsorlu Bağlantılar / Sponsored Links

Kartınızı çaldırdınız diyelim ki, oradan birisi buyurun ben aradım görüşün derse sakın buna itibar etmeyin. Kendiniz numaraları tuşlayın. Kartınız çalınır çalınmaz bir dakika bile beklemeyin ve bankanız ile görüşün. Süresi biten veya artık çalışmayan kredi kartlarınızı imha ediniz. Eğer yeni kredi kartınız vaktinde elinize ulaşmazsa bu durumda da hemen bankanız ile iletişime geçin.

ATM’lerde Nelere Dikkat Etmeliyim?: Bunu da cevaplandıralım hemen. Atm’ye yönelmeden önce bir süzme işlemi yapmalısınız. Atm’nin etrafında kimse var mı? şüpheli birileri var mı evvela buna bakın. Daha sonra ATM’nin üzerinde daha önce hiç görmediğiniz bir cihaz var mı? buna da dikkat edin. Böyle bir cihaz var ise hemen bankanız ile iletişime geçin ve kartınızı takmayın. Zira kartınızı kopyalıyor olabilir.

Sponsorlu Bağlantılar / Sponsored Links

ATM’lerde bir elinizle şifre girerken diğer elinizle de şifrenizi kimsenin görmemesi için siper etmelisiniz. ATM’de iş yaparken birileri yardımcı olalım talebinde bulunursa bunu kesinlikle kabul etmeyin. Hatta banka görevlisi size yardımcı oluyorsa bile banka görevlisine bile kart şifrenizi söylemeyiniz.

İnternetten Alışverişlerde Nelere Dikkat Etmeliyim?: Arkadaşlar bilinmedik ve güvenilmeyen sitelerden alışveriş yapmayın. Güvenli sitede iletişim bilgileri, vergi numarası, adresi ve iade koşulları belirtilir. Ama güvenilmeyen sitelerde bu bilgiler yer almaz. Kart bilgilerinizi girdiğinizde internet adres çubuğunda kilit işareti görürsünüz. Bunun dışında https ile başlamalı adres çubuğu. Buradaki S harfi İngilizce de security yani güvenli anlamına gelir. Ayrıca ödeme yaptığınızda yukarıdaki araba bölümündeki çubuk yeşil renge dönüyor olmalı.

Diğer Dikkat Edilmesi Hususlar: Siz siz olun kesinlikle kolay bilinebilen bir şifreden uzak durun. 1111, 1234, 1905, 1903 vb. gibi hemen tahmin edilebilcek şifreler sizin zararınıza olacaktır. Çünkü çalınma vakaların da anında dolandırıcılığa uğrayabilirsiniz. Demin yukarı da belirttiğim gibi e-postada bilgilerinizi ve kart şifrenizi isteyen hiç bir e-maile itibar etmeyin. Kendini hakim, savcı veya polis diye tanıtıp kart bilgilerinizi isteyenlere de itibar etmeyin. Çünkü hiç bir kamu görevlisi para istemez ve kart bilgilerinizi istemez.

Adres yada telefon bilgilerinizi değiştirirseniz hemen bankanıza bilgi verin. İş yerinizde masa üstünde veya çekmecede banka bilgilerinizi, hesap numaralarınızı ve kredi kartı bilgilerinizi paylaşmayınız.

Sponsorlu Bağlantılar / Sponsored Links

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir