Go to ...

Konut Kredisinde İpotek Kaldırma İşlemi


Sponsorlu Bağlantılar / Sponsored Links

İpotek kaldırma işlemi, konut almak için kullanılmış olan konut kredisinin kullanılması ve ödeme planları dâhilinde ödenmiş olan borcun bitmesiyle yapılması gereken süreçtir. Borcun bitmesiyle ipoteğin kaldırılması için başvuru yapılmalıdır. İpoteğin kaldırılması için yapılacak olan başvurular tapu ve kadastro dairelerine yapılmaktadır.

Bankalardan konut almak üzere çekilen krediler sonucu alınan konuta banka tarafından borcun tamamı bitene kadar ipotek konulmaktadır. Bankalar bu işlemler taşıt kredilerinde de uygulamaktadır. Bankalar ipotek koyma koşuluyla müşterilerine konut kredisi vermektedir. Bankalar bu durumda kendilerini garanti altına almaktadır. Bankaların ipotek koyma talebi, tapu ve kadastro dairelerinde yapılmaktadır.  Tapu müdürlüklerinde yapılan bu işlemle bankalar borçlarını böylece garanti altına almakta ve evlerin başka bir kişiye satılmasına da engel olmaktadır.

İpotekli evin kredi borcunun ödenmemesi durumunda ne olur
Eğer konut kredisi kullanarak bir ev aldıysanız bankalar bu eve ipotek koyduracaktır. Bu ipotek koyma işlemi sonucu olarak da siz eğer borcunuzu bankaya ödemezseniz bankalar evi satma hakkına sahip olduğundan borcun tahsilini bu şekilde yapabilir. Yasal olarak 90 günlük borç ödenmemesi durumunda bankalar evi satışa çıkartma hakkına sahiptir.  Bankalar evi satışa çıkartabileceği gibi eve el koyabilir de. İşte bu yüzden eğer borcu ödediyseniz ilk yapılması gereken ipotek kaldırma işlemlerinin başlatılması olmalıdır. Yine tapu dairelerinden borç bittiğinde ipotek kaldırma işlemleri yapılmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar / Sponsored Links

Konut kredisi borcu bitince ipotek kaldırma işlemi
Konut almak için bankalardan kullandığınız konut kredinizin borcu sona erdiğinde yapılması gereken konuttaki banka ipoteğinin kaldırılması olmalıdır. İpotek kaldırma işlemleri tapu müdürlüklerinden başlatılarak yapılabilir. Bankalar ipotek kaldırma işleminde yetkilidir ve bu işlemi bankaların yapmaları gerekmektedir. Ancak bankalar bu işi müşterilere yaptırmaktadır. Ancak ısrar edildiği zaman bankalar ipotek kaldırma işlemlerini başlatabilir. Eğer bankalar yapmıyorsa sizin bu işlemleri yapmanız gerekmektedir.  Bankaya olan konut kredisi borcunun sona ermesiyle ipotek kaldırma işlemine başlamak için, bankadan borcu yoktur yazısı almak gerekmektedir. Alınacak bu belgeyle tapu ve kadastro dairelerinden işlemlere başlanabilir. Borcun bitmesiyle ve işlemlerin başlatılmasıyla evinizin üstündeki ipotek kalkacaktır. İpotek kaldırma işlemi bankaya olan kredi borcunun bitmesiyle birlikte yapılacak ilk iş olmalıdır.

Konut kredisinin borcunun bitmesinden sonra dikkat edilmesi gereken birkaç unsur vardır. Öncelikle borcu yoktur kâğıdı alındıktan sonra başvuru yapıldığını söylemiştik. Ancak bu borcu yoktur yazısı için bankalar belli miktarda ücret talep edebilmektedir. Fakat böyle bir ücretin sizden talep edilmemesi gerekir. Eğer bu ücret talep edilerek borcu yoktur yazısı verildiyse hemen tüketici hakem heyetine başvuru yapılarak sizden talep edilerek alınan bu ücret geri ödenmelidir. İpotek kaldırma işlemi için herhangi bir ücretin banka müşterisi tarafından ödenmesi doğru değildir. İpotek kaldırma işlemi bankaların tasarrufunda olan ve bankaların yapmaları gereken işlerden biridir.  Bankalar tarafından talep edilen ücret genellikle 100 TL ve 300 TL aralığında olmaktadır. Eğer bu ücret ödendiyse geri ödenmesi için başvuru yapılmalıdır.

Sponsorlu Bağlantılar / Sponsored Links
Sponsorlu Bağlantılar / Sponsored Links

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir