Go to ...

Kara Liste Sorgulaması Hangi Bankalardan Yapılır?


Sponsorlu Bağlantılar / Sponsored Links

Kara Liste Sorgulaması, TBB Risk Merkezi Raporu- Değerli dostlarımız, yine çok fazla merak edilen ama bir türlü cevabının alınamadığı bir yazı ile karşınızdayız. Milyonlarca insan bankaya olan borcunu 90 gün boyunca ödeyemediğinden dolayı Kara Listeye düşüyor. Bundan dolayı da 5 yıl bu listeden çıkmak için çırpınıp dururlar. Kimi vatandaşlar ise kara liste olup olmadığını bile halen bilmiyor. Bankayla haciz ve icralık oluş.

Ama sonunda borcunu ödemiş. Sonrasında da sağda solda bankayı peşimde koşturup durdum diyenler var. Ama bilmiyorlar ki kara listeye düştükleriniz. Bankaya tekrardan kredi almaya gittiklerinden riskli olduğu ve kredi alamayacağı karşısına çıkar. Peki kara listede miyim? nasıl sorgular ve öğrenirim?  sorusunun cevabı ne olacak? Tamam eskiden Merkez bankası aracılığı ile bu belge alınabiliyordu ama şimdi bu yetki Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezine aktarıldı.

Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi Nedir ve Ne İş Yapar?: Bankalar, finans şirketleri vb. müşterileri hakkındaki tüm bilgileri TBB Risk Merkezine yollarlar. Ne kadar kredi çekmiş? Kaçını zamanında ödemiş? Kaçı için icralık olmuş? Kredi kartı bilgileri, Çek bilgileri, kaç çeki zamanında ödeyememiş, kaç çeki ibraz ettiklerinde ödemiş ve senet bilgileri ne varsa hepsi bu merkezde toplanır.

Sponsorlu Bağlantılar / Sponsored Links

Sonrasında da talep edildiği zaman bireyler veya şirketler bu merkezden risk raporlarınız alabiliyorlar. Bu raporda da 10 yıla kadar kredi bilgileriniz, 2009 yılından bu yana çek bilgileri, ve son beş yıllık senet bilgileriniz yer alıyor. Özellikle firmalar ve şirketler karşı tarafa güven sağlamak adına bu bilgilerini sunuyor. Yani ortaklık kurulmadan önce karşılıklı güven tazelenir. Kredi ödeme gücü nedir? Borçlarına sadık mıdır ? vs. öğrenilir.

Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezinden Rapor Nasıl Alınır?: Değerli dostlarımız, rapor almak için E-posta, posta, TBB Risk Merkezi Bizzati Başvuru ve Bankalara Başvuru şeklinde yapılabiliyor. Bunun basıl yapılacağı resmi internet adresinde 2 dakikada anlatılıyor. Ama biz sizler için bankaya yapılacak başvuru adımlarını ve hangi bankalara yapacağınızı açıklamak istiyoruz.

Sponsorlu Bağlantılar / Sponsored Links

Öncelikle Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi sayfasını açıyorsunuz. Burada müşteri giriş bölümünden başvuru formunu açıyorsunuz. Sonra teker teker dolduruyorsunuz. İşiniz bittikten sonra bu formun bir çıktısını alıyorsunuz. Sonra da üzerindeki referans numarasına göre veya kimlik numarasına göre ücretinizi yatırıyorsunuz. Bireysel müşteriler için kimliği, dekontu ve başvuru formu yeterlidir. Ama Şirketlerde ise noter tasdikli imza sirküsü gerekir. Vekiller ise ekstradan vekaletname sunmalıdırlar.

Hangi Bankalara Başvuru Yapılabilir?: Başvurularınızı Alternatif Bank,  Vakıfbank, Denizbank, İş Bankası, Ziraat Bankası, Finansbank, Şekerbank, Halk Bankası‘ndan herhangi birine gerçekleştirebilirsiniz. Her takvim yılında alacağınız risk raporu ücretsizdir. Sonraki aylarda alacağınız risk raporları ücret tabidir.  Böylece bir yazının daha sonuna gelmiş olduk. Umarım ki sizler için de faydalı bir yazı olmuştur.

 

 

Sponsorlu Bağlantılar / Sponsored Links

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir