Go to ...

Kara Liste Sicil Affının Detayları Belli Oldu Ayrıntılar Burada


Sponsorlu Bağlantılar / Sponsored Links

Kara Liste Sicil Affının Detayları Belli Oldu Ayrıntılar Burada- Yıllarca bekleyen, yıllarca dua edenlerin sonunda istekleri kabul oldu ve sicil affı meclisten geçti. Hatta Cumhurbaşkanı bile onayladı ve 27 Ocak 2017 tarihinde yasalaşarak yürürlüğe girdi bu kanun. Milyonlarca insan kara listeye kalkıp yatıyor. Zira bu listede Esnfalar, KOBİ’ler ve Bireysel vatandaşlar. Bunların sayısı milyonları geçiyor. Anlayacağınız işler kötü gitmiş ve borcunu zamanında ödeyememiş. Kimisi de har vurup harman savurmuş ve gelişi güzel harcama yapmış. Sonunda ise kara listeye düşmüş.

Sonunda sicil affı onaylandı ve yürürlüğe girdi ya asıl sevindirici durum olan bu. Lakin vatandaşın aklı karıştı biraz. Özellikle de tıklanma amacı güden siteler vatandaşı yanlış yönlendirdi. Bundan dolayı da herkes kredi alabilmek için hemen bankaya hücum etti etmesine ama eli boş döndü. Bu durumda kara listedekilerin akılları daha da karıştı. Tabi bunun üzerine de Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi de beklenen açıklamayı yaptı. Peki bu açıklama ne diyor? Tüm ayrıntılar yazımızın devamında.

Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi kamuoyu bilgilendirmesi yaptı. yazımızın bundan sonraki kısmını da bu açıklama şekillendirecek. Öncelikle bu yasanın gerçek ve tüzel kişileri kapsadığını belirtmek istiyorum. Yasanın kapsamındaki borçlar ise; protestolu senetler, karşılıksız çekler, bireysel ve tüzel kredi ve kredi kartı borçlarıdır. Yasa 27 ocakta yürürlüğe girdi. Dolayısıyla bu tarihten önceki ve sıkıntılı olan borçların ödenmesi gerekiyor. 6 ay süresi var. Buna göre 27 Temmuz 2017 tarihine kadar borcun tamamının ödenmesi veya yapılandırılması gerekiyor.

Sponsorlu Bağlantılar / Sponsored Links

Ödemeler nereye yapılacak? Arkadaşlar borç ödeme ve yapılandırma taleplerinizi yine borçlu olduğunuz bankalar veya finans kuruluşu neresi ise oraya yapmanız gerekiyor. Lütfen dolandırıcılara kanıp da paranızı kaptırmayın. Kimse kimsenin adına aracılık yapmaz. Gidip şahsen borcunuzu ödeyin yada yapılandırın. Ardından borcu ödenmiştir belgenizi de muhakkak isteyin.  Bu belge işinize yarayabilir. Saklayın.

Ödediğim borçlar TBB Risk Merkezinde ve Bankalarda ne zaman gözükecek? Borcunuzu ödemek için finans şirketine veya bankaya gittiniz ve bu ödemeyi gerçekleştirdiniz. Şimdide haliyle ne zaman bu durum yetkili kurumlarda gözükecek? merak ediyorsunuz. Dilerseniz bunları da şimdi teker teker açıklayalım. Bu arada aşağıdaki tarihler öncesinde TBB Risk Merkezinden Sicil Raporunuzu alırsanız ödeme durumunuz gözükmeyecektir. Ayrıca bu tarihlere riayet ettiniz ve aldığınız raporda sıkıntı olduğunu gördünüz. O zaman hemen borcunuzu ödediğiniz bankaya borcu ödenmiştir yazısı ile başvurun ve düzelttirin.

Sponsorlu Bağlantılar / Sponsored Links
  • Kredi veya Kredi kartı borcunuzu ödediğinizde TBB Risk Merkezinde bir sonraki ay sonunda gözükecektir.
  • Karşılıksız Çek borcunuzu ödediğinizde TBB Risk Merkezinde üç iş günü içinde gözükecektir.
  • Protestolu Senet borcunuzu ödediğinizde TBB Risk Merkezinde en geç bir ay içerisinde gözükecektir.
  • Bireysel Kredi veya Kredi kartı borcunuzu ödediğinizde Bankalarda veya Finans Şirketlerinde ikinci iş günü itibariyle gözükecektir.
  • Ticari Kredi veya Şirket Kredi kartı borcunuzu ödediğinizde Bankalarda veya Finans Şirketlerinde ay sonunda gözükecektir.

Hemen Kredi Alabilir Miyim? Değerli okurlarımız, sicil affı getirildi ve bundan tüm vatandaşlar yararlanabiliyor. Artık banka ile sıfırdan yeni ilişkiler kurabilirsiniz. Tabi borcunuzu ödediğinizde vaya yapılandırdığınızda. Ama benim şahsi görüşüm hemen kredi alamazsınız. Zira bankalar kredi notu düşük olan kişilere kredi vermez. Kredi notunu yükseltmek içinde tekrardan bankanın gözüne girmelisiniz. Borçlarınızı zamanında, düzenli ve alışkanlık haline getirerek ödemeniz gerekiyor. Bankalar bir ticarethane olduğu için her zaman son karar vericilerdir. Başvuruları red etme hakları vardır.

Sponsorlu Bağlantılar / Sponsored Links

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir