Go to ...

Esnaf Kefalet Kredisi İle Tanıştınız mı?


Sponsorlu Bağlantılar / Sponsored Links

Esnaf ve Sanatkârlar Kefalet Kooperatifleri (EKK), Türkiye’de ilk olarak 1951 yılında TTK (Türk Ticaret Kanunu) kapsamında kurulmuştur. Ancak daha sonra bu kapsamdan çıkartılarak 1163 sayılı Kooperatifler Kanunu kapsamına dahil edilmiştir. Bu ve benzeri kooperatiflerin kurulmasındaki ana neden, ortak olan esnafların ve sanatkârların ihtiyaç duydukları kredileri verebilmek ya da kefil olabilmektir.

Esnaf kefalet kredisi nedir?
Esnaf kefalet kredisi, esnafların işlerinin devam ettirebilmeleri amacıyla nakit ihtiyacı duyulması halinde bu ihtiyacı giderecek olan kredi türüdür. Esnaf kefalet kredisinin alınabilmesi için bazı şartlar vardır. Küçük ya da büyük esnaf fark etmeden esnaf kefalet kredisine esnaflar başvurabilir.

Esnaf kefalet kredisinin başvuru şartları
Esnaf kefalet kredisine başvurmak isteyen esnafların gerekli şartları yerine getirmesi gerekmektedir. Daha sonra esnaf kefalet kredisi başvurusu yapılabilir. İlk olarak esnaf ve sanatkâr olmak doğal olarak esnaf kefalet kredisinin şartıdır. Bunun dışında esnaf ve sanatkârlar odasına kayıt olmuş olmak ve sicilinin olması şarttır. Esnaf ya da sanatkârın ikametinin krediye başvurduğu kooperatifin olduğu yerde olması gerekmektedir. Ya da iş yerinin bu bölgede yer alması gerekmektedir. Aynı anda birden fazla Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kooperatiflerine ortaklık olmaması gerekmektedir.  Başvuran kişinin vergi borcunun olmaması ve bankalarda kredi notunun yüksek olması gerekmektedir. Son olarak da en az 1 senelik esnaflık yapıyor olması şartı vardır.

Sponsorlu Bağlantılar / Sponsored Links

Esnaf kefalet kredisi almak
Esnaf kefalet kredisi almak için başvuran kişinin şartları yerine getirmiş olması gerekmektedir. Şartlara uyan kişiler daha sonra bölgesinde ve bağlı olduğu kooperatife başvurmalıdır. Bu başvuru sonrasında kooperatifin yönetim kurulu bir değerlendirme yapacaktır. Bu değerlendirmenin sonucuysa 15 gün içerisinde başvuru sahibine iletilecektir. Başvuru sonucu olumlu ya da olumsuz olabilir. Eğer başvuru sahibinin başvurusu olumlu sonuçlanmışsa, kooperatif başvuru sonucunu Halk Bankası’na gönderir. Burada da banka inceleme yapar ve değerlendirir. Burada da onay alırsa başvuru sahibi bankadan kredisini alabilir.

Esnaf kefalet kredisi başvurusunda gereken evraklar
Esnaf kefalet kredisinin başvuru şartlarının sağlanmasıyla başvuru aşamasına geçilmiş olur. Bu başvuru aşamasında da bazı gerekli belgeler olacaktır. Bu belgeler iki adet kimlik fotokopisi, iki adet vergi levhasının fotokopisi, bağlı bulunan odaya olan kayıt belgesinden yine iki adet, iki adet esnaf sicil günlük tasdikname ve dört adet vesikalık resim gibi belgelerdir.  Yine iki adet ikametgâh belgesi ve nüfus kayıt örneği, vergi dairesinden alınan mükellefiyet belgesinden iki adet, iki adet yıllık ciro gösteren belge gibi belgelerde diğer istenen belgelerdir.  Bu belgelerler esnaf ve sanatkârlar, esnaf kefalet kredisine başvuru yapabilmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar / Sponsored Links

Esnaf kefalet kredisi kredi notu yüksek, sicili düzgün olan esnaf ve sanatkârlar için çok avantajlı olabilmektedir. Daha düşük faiz oranlarından yararlanarak ihtiyaç duydukları kredileri çekebilmektedir.  Bu yüzden esnaf kefalet kredisi esnaf ve sanatkârlar için büyük avantaj olabilmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar / Sponsored Links

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir