Go to ...

Devlet Destekli Evlilik Kredisi Gençlerin Yüzünü Güldürdü


Sponsorlu Bağlantılar / Sponsored Links

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının son yıllarda attığı en önemli adımlardan bir tanesi olan ‘’Evlilik Kredisi’’ projesi uygulamaya geçirilmiş durumda ve an itibarıyla birçok gencimiz bu kredi sayesinde yuva kurmaya hazırlanıyor. Bir toplumun en küçük yapıtaşı olan aileye destek verebilmek ve insanları evlilik kurumuna dahil etmek adına birtakım çalışmalar yapılıyor ve evlilik kredisi de bu çalışmalardan bir tanesi olarak karşımıza çıkıyor. Her kredi başvurusunda olduğu gibi evlilik kredisinde de birtakım şartlar mevcut ve dilerseniz bu şartlara da hep birlikte göz atalım.

Kimler Faydalanabiliyor?
Evlilik kredisi alabilmek için adli sicilinizin temiz olması gerekiyor. Türk Ceza Kanununda yer alan ağır suçlardan herhangi birini işlemiş iseniz bu krediden faydalanamıyorsunuz. Bununla birlikte maddi durumunuzun evlilik için yeterli olmadığını da belgeler ile ispatlamanız gerekiyor. Evlilik kredisi, 10.000 liralık üst limit ile karşımıza çıkıyor ve bu rakamın üzerinde kredi alamıyorsunuz. 4 yıllık bir ödeme planı belirlenmiş durumda ve Bakanlığın da desteği ile bu süre 5 yıla çıkartıldı. Uygulamanın en güzel taraflarından bir tanesi de devlet yurtlarında kalan yetim ve öksüz vatandaşlarımız için de geçerli olmasıdır. Öteleme avantajı bu vatandaşlarımız için 2 yıl daha fazla ve 4+2 olarak kabul ediliyor.

Yaş ile ilgili bir detay da mevcut ve bu krediye sahip olabilmek için kişilerin 18-24 yaş aralığında olmaları gerekiyor. İstisnai bir durumdan da bahsedelim ve bu konudaki soru işaretlerini de ortadan kaldıralım istiyoruz. Evlenmek isteyen şahıslardan herhangi birisi üniversite eğitimine devam etmek istiyorsa ya da hali hazırda okuyorsa üst yaş sınırı 26’ya kadar çıkartılıyor ve kredi desteği de devam ediyor.

Sponsorlu Bağlantılar / Sponsored Links

Geri Ödemede Ek Faiz Uygulaması Var mı?
Kredinin en önemli avantajlarından bir tanesi de geri ödemede ek faiz uygulamasının bulunmuyor olmasıdır. Devlet destekli bu çalışma, evlenmek isteyen birçok gencimize kapıları sonuna kadar aralıyor.

Hangi Bankalar Evlilik Kredisi Veriyor?
Girişimleri daha kolay hale getirmek ve evlilik sürecini hızlandırabilmek adına Aile ve sosyal Politikalar Bakanlığı ile birlikte Maliye’nin de devreye girdiğini görebiliyoruz. Faizsiz evlilik kredisi vatandaşlarımızdan olumlu tepki aldı ve hali hazırda birçok gencimiz de bu krediye başvurmaya devam ediyor. Devlet destekli bir kredi olduğu için devlet bankaları ve kamu sermayeli bankalardan bu krediyi temin edebiliyorsunuz. Ziraat Bankası, Vakıf Bank ve Halk Bankası da bu kredi için başvurabileceğiniz bankalar olarak karşımıza çıkıyor.

Sponsorlu Bağlantılar / Sponsored Links

Daha önce de ifade ettiğimiz gibi bu krediyi çekebilmek için yaş sınırı ve gelir sınırlaması gibi birtakım detaylar mevcut. Maddi geliriniz iyi ise kredinin olumlu sonuçlanması mümkün değildir. Devletimiz, gerçek ihtiyaç sahiplerine ulaşmak adına bu konuda da bankalara kesin talimat vermiş durumda ve gelir tespiti yapılmadan kredinin onaylanması da mümkün değildir.

Sponsorlu Bağlantılar / Sponsored Links

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir