Çekilen kredinin iptali nasıl yapılır?

Bankadan çekilen kredi, bazı durumlarda günlük ihtiyacımız olan bir miktar para, bazı durumlarda konut almak amaçlı, bazı durumlarda araba almak amaçlı olarak karşımıza çıkar. Bu durumlarda kredi başvurusu yaptığımızda bu kredileri iptal etmek istersek de şartlara bağlı olarak bu kredileri iptal edebiliriz. Yakınlarımızdan alınan borç ya da paraya ihtiyacın ortadan kalkması gibi nedenlerden dolayı kredi iptali istenebilir. Bu durumlarda da bankalara danışarak bu problemi çözebiliriz.

İhtiyaç halinde çekilen bir kredinin iptal edilmesi için gerekli olan şey eğer bankayla imzalanan bir sözleşme yoksa ya da sözleşme şartlarına bağlı olarak, bankaya bildirim yapılarak kredinin iptali sağlanabilir. Bu kredinin iptali bankayla karşılıklı anlaşılıp masraf kesilmeden de iptal edilebilir. Ancak bu durum eğer kredi için başvuru yapıldıktan sonra işlemlerin başlamaması halinde geçerli olacaktır. Eğer ki işlemler başlatıldıysa kredinin iptal edilmesi bu kadar kolay olmaz. Bazı durumlarda çeşitli masraflar kesilebilir. Yine de ilk iki hafta içerisinde bankaya krediden vazgeçildiğinin bildirilmesi gerekmektedir. Yasal süre bu iki hafta için geçerlidir.

Onaylanan kredi nasıl iptal edilir?

Onaylanan kredinin iptal edilmesi kredi çekenler için mümkündür. Yasal olarak onaylanan kredinin iptal etme hakkı da vardır. Kredi onaylansa dahi kredinin alınması gibi bir zorunluluk durumu söz konusu değildir. Yani kısaca bankaya çeşitli yollarla başvurduğunuz kredi onaylansa bile bu krediyi almama hakkınız vardır. Krediyi aynı zamanda da bankaya bildirerek iptal edebilirsiniz. Müşteri temsilcilerinden telefonla ya da bankadan müşteri temsilcileri yoluyla iptal edilebilir. Ancak onaylanan bu kredinin iptali her zaman ücretiz olmayabilir. Bankalar masraf kesintileri yaparak kredileri iptal edebilirler. Bu konuda da imzalana sözleşmelerin içeriklerine bakılması gerekir. Önemli husus imzalanan sözleşmelerdeki maddelerde yer alıp almamasıdır. Eğer bankaların çevrimiçi bankacılık hizmetleri aracılığıyla krediye başvurduysanız ya da kısa mesaj yoluyla başvurduysanız bu durumlar ortadan kalkacaktır. Ancak buna rağmen bankalar yine de ücret talep edebilirler. Yasal olarak kredinin iptal edilmesi de iki haftalık bir sürece bağlanmıştır. Bu iki hafta cayma hakkı olarak tanımlanabilir. Fakat herhangi bir durumda bu sürenin geçirilmesi, kaçırılması gibi olaylarda da çekilen kredi kullanılmadan tekrar geri yatırılabilir. Ancak yine de bu durumda bir miktar kesinti olacaktır. Bununla birlikte de kesinti yapılan sigorta masrafları gün hesaplaması yapılarak krediyi kapattığınız güne göre geri yatırılacaktır.

Yasal olarak kredinin iptal edilmesi için süreler bankalarla imzalanan sözleşmelere göre değişebilir. Bu sözleşmelerde bu maddeler yer alır. Kredinin iptali durumunda, bankalar kredi çeken kişiye ödenecek olan masraflar ve işlenen faizler dışında para talep edemezler. Yasal olarak ancak bunların kesintisi yapılabilir. Diğer kesilen ücretlerse kredi iptali durumunda kredi çeken kişiye iade edilmelidir. Kredinin iptal edilmesi durumunda, kredinin anaparası ve kredinin miktarının iade edilmesinden sonra işleyen faiz oranı 30 gün içerisinde geri verilmelidir. Kredinin iptal edilmesinin talep edilmesi durumunda eğer ki yasal süre olan 14 günlük süre aşılmışsa, bankaya bildirerek yine de iptal talep edilebilir. Ancak talep edilen kredi iptali için masraflar ve kesintiler uygulanabileceğinden belirli ücretler ödenmesi gerekir. Bu ücretleri bankaya ödeyerek kredinin iptali sağlanabilir. Bunlar dışında da yine sözleşmeye bağlı olarak ceza, cayma bedeli gibi ek ücretler de uygulanabilir.

Eğer konut kredisi başvurusunu yapıp onay aldıysanız bazı durumlar değişebilmektedir. Bu da konut kredisi cezalarında erken ödeme cezası kredinin ödeme vadesine göre farklılık göstermesidir. Konut kredisinde 36 aydan daha az vadeye sahip olanlar %1, 36 aydan daha fazla vadeye sahip olanlarsa %2 olarak hesaplanarak ödeme yapılır. Bu sebeplerde yasal hak olan 14 günlük süre iyi değerlendirilmeli ve kredinin iptali talep edilecekse bu süre içerisinde talep edilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir