Go to ...

Çekilen Kredinin Faizi Değişir mi?


Sponsorlu Bağlantılar / Sponsored Links

Ülkemiz de olduğu gibi dünyada çeşitli finans kurumları bulunmaktadır. Bu finans kurumları da dünya ekonomisinin döngüsünde büyük katkıları bulunmaktadır. Bugün bu alanda özellikle bireyler ile ilişkisi bakımından bankalar en çok bildiğimiz ve ilişkili olduğumuz kurumdur. Bankalar özellikle insanların maddi ihtiyaçlarına karşılı vermek için büyük hizmet vermektedir. Bankaların sistemi içinde krediler bu ihtiyaçların genel adı olarak tanımlanıyor. Kredi insanların farklı ihtiyaçlarına göre çeşitlendirilmektedir. Bankalardan konut, taşıt ve ihtiyaç kredisi olmak üzere ana başlıklar altında birçok kredi çekebilirsiniz. Bu krediler ise bankaların sizlere ihtiyacınız kadar vermiş olduğu bir parayı, belli bir taksite bölmekte ki biz buna vade diyoruz, bu vadenin üzerinden de faiz uygulayarak kar elde etmektedir. Bankaların en büyük kazançları ise tam olarak bu faizlerden elde edilmektedir. Bugün çekmiş olduğunuz kredilerin türü, vadesi de faiz oranlarını belirlemektedir.

Bugün ülkemizden örneklendirmek gerekir ise kredi faizleri oldukça yüksektir. Özellikle son 2 senedir artış gösteren faizler, döviz kurları ve erimekte olan milli paranın ekonomik bir sıkıntı içine girdiğimizin kanıtıdır. Bu faizler ve yaşam koşullarının daralması her ne kadar insanları etkilese de insanlar için kredi çekmek artık bir alışkanlık ve mecburiyet haline gelmiştir. Çünkü gelir belli ve giderler çok geniş bir alana yayılmış durumdadır.

Özellikle geçtiğimiz günlerde bankaların faiz oranlarını artırmış olmasından dolayı insanların konut kredisi ve taşıt kredisine başvuru yapmamaları önerilmektedir. Bunun en büyük nedeni de çok yüksek kredi faizleridir. Bu faizler neredeyse çekilmiş olan kredinin iki katından daha fazla borca sahip olmanızı sağlamaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar / Sponsored Links

Bugün elbette ki insanlar için konut almak ya da araç almak bir lükstür. Aynı zamanda kira öder gibi kredi taksiti ödeme kampanyaları da insanları bu alana iten en temel nedendir. Ancak insanlar çok yüksek fiyatlara sahip olan geri ödemelere iki ya da üç kira bedelinde bir ödeme ile girmektedir. Bu da insanları yatırımdan uzaklaştırmaktadır.

Kredi Faizi Kredi Çektikten Sonra Nasıl Etkilidir?

Bugün bir kredi çekmek istediğiniz zaman bankanın o gün için geçerli olan belli bir kredi faizi bulunmaktadır. Bu kredi faizi ise az önce de bahsetmiş olduğum gibi vade farkına bağlı olarak ve kredinin miktarına göre değişecektir. Bu durumda da sizlerin genel borcu hesaplanacak ve vade süresine göre eşit taksitlere bölünecektir. Sizlerde her ay bu taksitleri ödemekle yükümlü olacaksınızdır.

Sponsorlu Bağlantılar / Sponsored Links

Kredi faizi sizi ancak kredi çekerken etkileyecektir. Kredi çektikten sonra çekmiş olduğunuz günün faizine bağlı olarak ödemelerinizi yapmalısınız. Eğer ki bu çekmiş olduğunuz faizi yeniden yapılandırmak isterseniz eğer ki bu sefer daha yüksek bir faizden yapılandırma yapmak durumunda kalabilirsiniz. Yani bundan 2 sene önce bir kredi çektiğiniz de faiz oranı % 0,80 oranındaysa bu krediyi ise bugün koşullarında yapılandırmak isterseniz % 2,50 oranında bir faizden yeniden yapılandırmanız gerekecektir. Bu da size daha büyük bir masraf oluşturacak ve borcunuzun iki kat daha fazla olmasına neden olacaktır.

Faiz Kredi Çektikten Sonra Nasıl Artar?

Faiz oranları kredi çekme işlemi yaptıktan sonra sizi etkilemez. Bu ancak yeni bir kredi çektiğiniz zaman ya da kredinizi yeniden taksitlendirmek ve taksit miktarlarını azaltmak istediğiniz de değişecektir. Bugün koşullarında çok ciddi bir paraya sıkışmış değilseniz sizlerin bankalardan kredi çekmesi çok da mantıklı bir hareket olmayacaktır. Özellikle son yapılan zamlarla birlikte bankalar adeta insanların üzerine büyük yükler bindirmiştir. Geçmişte çektiğiniz bir krediyi de yapılandırmak için doğru bir zaman olmayacaktır. Bu zamana kadar kendinizi ayarladığınız ödeme koşullarını devam ettirerek dişinizi sıkmak en doğru kararlardan olacaktır.

Sponsorlu Bağlantılar / Sponsored Links

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir