Go to ...

Bankalarda Unutulan Para Sorgulama ve Alma


Sponsorlu Bağlantılar / Sponsored Links

İnsanlar, yatırım aracı olarak bankaları kullanıyor ve alım satım işlemlerinde döviz hesapları da banka güvencesinde tutuluyor. Birçok bankada hesabınız olabilir ve bu hesapları kontrol etmek ne yazık ki her zaman için kolay olmuyor. İşte bu denetim mekanizması sağlanamadığı takdirde bir süre sonra bankalarda paramız kalabiliyor ve unuttuğumuz paralar 10 yıl boyunca çekilmediği takdirde direkt olarak TMSF’ye aktarılıyor. Küçük rakamlar olarak düşünebilirsiniz ancak yapılan araştırmalar gösteriyor ki ülkemizde parasını bankada unutan insanlar rakam bazında 100 milyon liraya ulaşmış durumda.  3 milyona yakın banka hesabının da zaman aşımına uğradığını belirtmekte fayda var.

Sorgulama İşlemi
Eğer sizler de bankalarda paranızın kaldığını düşünüyor ya da unuttuğunuzdan şüphe ediyorsanız, basit bir sorgu işlemi ile sonuca gidebilirsiniz. https://www.zamanasimi.org/tbb.xhtml adresi bunun için hizmet veriyor ve legal bir adres olduğunu da ifade etmek gerekiyor. Karşınıza çıkan sorgu ekranında sizlerden istenilen bilgileri eksiksiz bir şekilde girip onay verdiğiniz takdirde saniyeler içerisinde hesaplar listeleniyor. Yazımızın başında da bahsettiğimiz gibi çok sayıda bankada hesabımız varsa eğer her birini takip etmek mümkün olmuyor ve küçük rakamlar da hafızalarımızdan silinebiliyor. Ücretsiz sorgulama işlemi ile birlikte bilgi alabilirsiniz ve paralarınızı da yine basit bir başvuru ile çekebiliyorsunuz. Peki ama nasıl?

Paramı Nasıl Çekebilirim?
Bankada unuttuğunuz para varsa eğer sorgu işleminden sonra size en yakın şubeye kimliğiniz ile gitmeniz gerekecektir. Kimlik ile birlikte talebinizi ilettiğiniz takdirde kısa sürede işlem sonuçlanıyor. Bankalar, müşterilerini bu konuda sık sık bilgilendiriyor ancak küçük rakamlar olduğu için insanlar zahmet edip bankalara gitmeyi tercih etmiyor. Zaman aşımına uğramak üzere olan hesaplarınız için de banklar bilgilendirme yapmak zorundadır ancak birçoklarımız bankalardan gelen aramaları reddettiğimiz için bu konuda bilgi alamıyoruz. Yukarıda verdiğimiz link üzerinden sorgulama işlemini yapabilir ve eğer hesaplarınızda para kalmışsa bankalara kimlik ile başvuru yaparak saniyeler içerisinde ilgili tutarı nakit olarak alabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar / Sponsored Links

Sorgulama Ekranı
Burada sizlerden 3 adet bilgi istenecektir. İlk olarak ad ve soyadınızı giriyorsunuz, sonrasında ise hangi banka üzerinden sorgulama yapmak istiyorsanız o bankayı seçerek kart numaranızı giriyorsunuz. Resimde gördüğünüz numaraları da ilgili alana girdikten sonra onay vermeniz yeterli olacaktır. Sorgu işlemini tüm bankalar için ayrı ayrı yapabilirsiniz ve sistem üzerinden sonuca ulaşabilirsiniz. Yapılan araştırmalar, birçok insanın bankada para unuttuğunu ve zaman aşımına uğrayan hesapların sayısının da her geçen gün biraz daha arttığını gösteriyor. Hesaplarınızı takip edemiyorsanız eğer en azından sorgulama işlemi ile birlikte içeride kalan paralarınızı öğrenebilir ve başvurularınızı yapabilirsiniz. Bankalar da bu konuda titiz davranıyor ve hiçbir müşterinin parasının içeride kalmasına izin vermiyor ancak iletişim kurulamadığı için hesapların zaman aşımına uğradığını söyleyebiliriz.

Sponsorlu Bağlantılar / Sponsored Links

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir