Araç kiralamada kredi notu önemli mi?

Araç kiralamak isteyenler için kredi notlarının önemi de bulunmaktadır. 2015 senesinin Mart ayında imzalanan sözleşmeye göre Kredi Kayıt Bürosu ve Tüm Oto Kuruluşları Derneği arasındaki kıstaslar belirlenmiş ve buna göre de kredi notunun değerlendirilmesi gibi birçok unsur içerikte yer almıştır.  Bu da müşteri risk değerlendirme sistemi olarak adlandırılmıştır. Daha önceleri konut kiralamalarında da uygulandığı görülen bu yöntem bu anlaşmayla birlikte de 2015 senesinden itibaren uygulanmaya başlamıştır. Araç kiralamalarda buna bağlı olarak kişilerin risk raporları kredi notlarına göre değerlendirilerek belirlenecektir. Daha sonra da araç kiralama işlemleri yapılacaktır.

Bunun gibi bir değerlendirme sisteminin uygulanmasında bazı sebepler vardır. Kiralanmak istenen aracın bedelinin kiralama için ödenecek bedelden çok daha fazla olması gibi bir sebep başlı başına araç kiralamada güvenilir kişilere kiralama yapılması gerektiğinin bir kanıtıdır. Bunun yanında da kredi kartı ödemeleriyle yapılan kiralamalarda kendilerini garantiye almak için imza ve benzeri önlemler alınsa da her duruma karşı bu gibi değerlendirme sistemlerine bağlı olarak da kiralama yapılır. Bu gibi değerlendirme yapılması gibi uygulamalar da tamamen firmalara kalmış, onların seçeneğine bırakılan uygulamalardır. Yani firmalara böyle bir uygulamanın olması konusunda bir dayatma söz konusu değildir. Bu yönteme daha çok, bilinen ve büyük araç kiralama firmaları başvurmaktadır. Ayrıca lüks ve büyük araç kiralayan firmalar da bu yönteme başvuran firmalar arasında yer alır.

Ülkemizde kredi notunun ortalaması 1400 puan olarak belirlenmiştir. Bu sınır olarak görülmektedir. 1400 puanın altına inen kişiler bu açıdan riskli olarak görülen kişilerdir. Buna bağlı olarak da 1400 puan altındaki kişilerin bu sistemi uygulayan araç kiralama firmalarından araç kiralamaları mümkün olmayabilir. Ancak bu limit 1300 puan civarına kadar çekilebilmektedir. Yani eğer 1300 puan ve üstüne sahipseniz bu sistemi kullanan araç kiralama firmalarından da araç kiralama işlemi yapılma şansı devam etmektedir.

Bazı araç kiralama firmalarında araç kiralaması için rezervasyon sistemi bulunmaktadır. Eğer rezervasyon sistemiyle araç kiralamak isterseniz bu durumda kredi notunuzun sorgulanamaması durumunda da firmalar aracı teslim alacağınız zaman bunu talep edebilirler. Eğer kredi notunuz bu puanlardan düşükse araç kiralamanız iptal edilebilir. Bu tamamen firmaların seçeneklerine bırakılmıştır. Bu gibi durumların yaşanmaması için de öncelikle kredi notunun belirlenmesinde ve daha sonra da araç kiralamak için rezervasyon yapılmasında fayda vardır. Ancak kredi notunuzu öğrenmeden rezervasyon yaparak, araç kiralama ücreti ödendiyse ve daha sonra kredi notundan dolayı da araç kiralama iptal edildiyse paranızın geri ödenmesi talebinde bulunabilirsiniz. Firmalar size bu geri ödemeyi üç iş gününün içerisinde yapmak zorundadır. Yapılan geri ödeme, sizin yaptığınız ödemenin gerçekleştirildiği kredi kartına yapılacaktır. Ancak üç iş günün içerisinde yapılacak bu ödemenin bankalar tarafından karta yansıtılması süre alacaktır. Bu da 7 ile 14 gün içerisinde gerçekleşen bir süreçtir. Bu süre içerisinde de kartınıza para yatırılmalıdır.

Bu gibi durumların yaşanmaması için kredi notunun öğrenilmesi önemlidir. Araç kiralamadan önce eğer kredi notunuzu öğrenirseniz, böylece araç kiralamak istediğinizde böyle bir kötü sürprizle karşılaşmazsınız. Ancak kredi notunuzu öğrenmeden internet aracılığıyla rezervasyon yaptığınız araç kiralama firması daha sonradan kredi notunuzun öğrenilmesiyle yaptığınız kiralamayı iptal edebilmektedir. Bu da kişilerin mağduriyetine yol açmaktadır. İşte bu yüzden, bu tür mağduriyetlerin yaşanmaması açısından kredi notunun araç kiralaması yapılmadan ve rezervasyonu yapılmadan önce öğrenilmesi önemlidir. Araç kiralaması işleminin ödemesi de bu doğrultuda kredi notunun belirlenmesinden sonra yapılmalı ya da yapılmamalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir